Skip to content
KORNDEX – Home

Perfect surfaces.

Car & paint

From body filler to the finish before polishing: key paint, smooth primer surfacer, remove paint defects. For painters, body shop pros and everyone who does it themselves.

5 work stepsGrit P80 to P3000Car paint starter set €69.90

The film

Sanding for car & paint

Body filler P80 to P240, primer surfacer P320 to P500, paint finishing P1500 to P3000.

How to go about it

3 stages from coarse to fine – and where you start depending on the condition of the surface.

From raw to finished

  1. Filler repair on a wing being sanded with a random orbital sander

    Stage 1: Sand body filler

    P80 – P240

  2. Random orbital sander on primer surfacer on a wing

    Stage 2: Sand primer surfacer

    P320 – P500

  3. Clear coat being wet-sanded with a foam sanding pad

    Stage 3: Finish the paint

    P1500 – P3000

The whole grit sequence

Beforehand, depending on condition:Preparation · Remove old paint & rust P40–P120

Work steps

5 steps in working order – from coarse to fine. For each step, the grits and the matching product.

  1. 1

    Sand body fillerDry

    Shape filled areas and feather the edges into the old paint.

    Move on when: The guide coat is gone everywhere and you can no longer feel the edge to the old paint with the flat of your hand.

    Tip: Apply a guide coat before sanding: wherever it remains, there is still a dip. In the system: Sand body filler →

  2. 2

    Sand primer / primer surfacerDry

    Smooth the primer surfacer before the top coat – ideally with a mesh disc, which barely clogs in primer.

    Move on when: No guide coat left in pores or scratches, the surface evenly matt – without sanding through to bare metal or filler.

    Tip: Let the primer surfacer cure completely; if the disc clogs straight away, it is still too soft. In the system: Sand primer surfacer & primer →

  3. 3

    Keying paintDry, fine grits wet

    Matt down old paint so the new coat adheres – P800 to P1000 for clear coat over base coat and for the blend-in zone.

    Move on when: No glossy spots left, not even on edges and swage lines – the whole surface is evenly matt.

    Tip: Edges and swage lines with non-woven abrasive instead of a disc – that way you won't sand through there. In the system: Key paint & plastic →

  4. 4

    Remove paint defectsWet

    Dust nibs and runs in the clear coat – spot-sand with a wet sheet on a small, hard block, light pressure.

    Move on when: The defect is sanded flat: wiped damp, it shows an evenly matt patch with no glossy dot in the middle.

    Tip: Only sand the defect itself, with a block or small pad, wet and with light pressure – leave the surrounding area alone. In the system: Remove paint defects →

  5. 5

    Finish before polishingWet

    Even out ultra-fine on the foam pad, then polish.

    Move on when: The whole scratch pattern is evenly fine, no scratches from the coarser grit left – then dry and polish.

    Tip: Matt the whole area evenly with the finest grit; the more even the scratch pattern, the shorter the polishing. In the system: Before polishing →

Dashed grits belong to the work step but are not yet in the range for Car & paint – the link explains what the grit does.

The whole sequence at once

7 grits, 1 × smallest pack each: PRO CUT 150 (10 pcs) P80 · P120 · P180 · P240 · P320 · P400 · P600.

Or as a set: Car paint starter set (P120–P600) for €69.90 →

incl. VAT, plus shipping

Matching products

14 products for Car & paint – recommended ones first, each card starts with the grit you need first here.

Abrasives

  • PRO CUT 150

    P80KORNDEX
    Bestseller
    P80–P600
    Grit
    150 mm
    Diameter
    50 pcs
    Contents
    €24.90

    €0.50 / pc · incl. VAT, plus shipping

  • PRO NET 150

    P80KORNDEX
    Bestseller
    P80–P400
    Grit
    150 mm
    Diameter
    50 pcs
    Contents
    €24.90

    €0.50 / pc · incl. VAT, plus shipping

  • PRO FILM 150

    P240KORNDEX
    Bestseller
    P240–P1500
    Grit
    150 mm
    Diameter
    10 pcs
    Contents
    €15.90

    €1.59 / pc · incl. VAT, plus shipping

  • PRO CUT 125

    P80KORNDEX
    P60–P400
    Grit
    125 mm
    Diameter
    50 pcs
    Contents
    €19.90

    €0.40 / pc · incl. VAT, plus shipping

  • PRO FLEECE

    KORNDEX
    152 × 229 mm
    Dimensions
    10 pcs
    Contents
    very fine (grey)
    Type
    €14.90

    €1.49 / pc · incl. VAT, plus shipping

  • PRO ROLL 115

    P80KORNDEX
    P80–P400
    Grit
    115 mm × 25 m
    Dimensions
    €34.90

    €1.40 / m · incl. VAT, plus shipping

  • PRO SHEET 230 × 280 wet

    P400KORNDEX
    P400–P2000
    Grit
    230 × 280 mm
    Dimensions
    25 pcs
    Contents
    €19.90

    €0.80 / pc · incl. VAT, plus shipping

  • PRO STRIP 70 × 420

    P80KORNDEX
    P80–P400
    Grit
    70 × 420 mm
    Dimensions
    25 pcs
    Contents
    €22.90

    €0.92 / pc · incl. VAT, plus shipping

  • SOFT FINISH

    P400KORNDEX
    Bestseller
    P400–P2000
    Grit
    150 mm
    Diameter
    10 pcs
    Contents
    €14.90

    €1.49 / pc · incl. VAT, plus shipping

Accessories

  • Masking tape 110 °C

    KORNDEX
    25 mm
    Width
    €5.90

    €0.12 / m · incl. VAT, plus shipping

  • Guide coat powder

    GUIDEKORNDEX
    100 g cartridge + applicator
    Contents
    €24.90

    €249.00 / kg · incl. VAT, plus shipping

Machines

  • KORNDEX EX 150

    KORNDEX EX 150 with extraction hose on the workbench, with P120, P240 and P400 sanding discs in front
    New
    150 mm
    Diameter
    €149.00

    incl. VAT, plus shipping

Sets & bundles

  • Car paint starter set

    KORNDEXSTARTER SETKORNDEX
    Bestseller
    P120–P600
    Grit
    150 mm
    Diameter
    60 PRO CUT 150 discs
    Contents
    €69.90

    incl. VAT, plus shipping

  • Finish set for high gloss

    KORNDEXFINISH SETKORNDEX
    P1000–P2000
    Grit
    30 discs, 25 sheets
    Contents
    €59.90

    incl. VAT, plus shipping

What matters with Car & paint

What counts beyond the grit – technique, typical defects and the related guides.

Tips from the workshop

  • 01

    Mask the edges

    Mask edges, swage lines and trim before sanding: that is where the paint is thinnest, and the disc sands through to the primer in seconds.

  • 02

    Clean between grits

    Before every finer grit, blow off the surface or wipe it with a tack cloth. Otherwise a broken-off coarse grain drags scratches through the fine finish.

  • 03

    Wet sanding done right

    Water with a drop of washing-up liquid: keep the surface wet at all times and squeegee off the slurry regularly – that is the only way to see whether the dust nib or run has gone.

  • 04

    Dust and respiratory protection

    Dust from filler, primer and paint has no place in your lungs: sand with dust extraction and wear at least an FFP2 mask – and gloves when wet sanding.

  • Pigtails and arcs in the surface

    Small, even arcs, usually only visible under raking light or after painting.

    Usually: A grit was skipped – the fine grit can no longer remove the deep scratches left by the coarse one.

  • Scratches from the coarse grit are still there

    Individual straight scratches, clearly deeper than the rest of the scratch pattern – guide coat stays in them.

    Usually: The jump to the next grit was too big, for example from P120 straight to P320.

  • Sanded through – primer, wood or chipboard is exposed

    The colour suddenly changes on edges and curves; on veneer, a different wood grain or glue shows through.

    Usually: The machine was tilted, or put down or lifted off with the pad running – then the edge of the pad cuts in at one spot.

  • The filler repair shows through

    An edge you can feel with the flat of your hand before you see it – after painting it shows as a shadow.

    Usually: Sanded only on the filler instead of well beyond it – the edge remains as a step.

  • The disc no longer cuts, it smears

    Same pressure, same speed – and still nothing happens; the surface gets warm, and there are shiny patches or lumps on the disc.

    Usually: Worked without dust extraction: the dust clogs the grains before they are blunt.

  • The surface goes wavy, edges get rounded

    Under raking light or with a long straightedge, shallow hollows show up; edges that should be crisp have gone soft.

    Usually: The backing pad was tilted or put down with the machine running.

  • The rust comes back in the same spot

    Weeks or months after the repair, the paint bubbles again in exactly the same spot.

    Usually: Rust was left in the pores – under a bubble, the rust is almost always bigger than the bubble.

  • Blisters in the paint over a filler repair

    After painting, small blisters appear over a filled area – and nowhere else.

    Usually: The polyester filler was wet sanded: it is porous, soaks up the water and releases it later.

FAQ on Car & paint

Which grit do I use to key paint before painting?

Matt down old paint with P400 to P600 – dry with mesh or a disc on the random orbital sander, by hand on edges and curves. For clear coat over base coat, P800 to P1000 wet is enough.

Wet or dry sanding?

Filler and primer surfacer dry with dust extraction – it is faster and you can see the surface. On paint from about P800, on clear coat and for paint defects, wet: water cools, flushes away the sanding dust and gives a finer scratch pattern.

How do I remove dust nibs and runs in clear coat?

Spot-sand them flat with P1500 to P2000 wet on a small, hard block, then even out with P3000 and polish. Light pressure, check often – edges sand through quickly.

How do I prepare the blend-in zone?

Evenly matt down the adjacent area where base coat and clear coat fade out, with P800 to P1000 wet or fine non-woven abrasive – no glossy spot may remain. Sand it coarser and the scratches will show through the clear coat later.

What orbit does the random orbital sander need for paintwork?

A 5 to 7 mm orbit for filler and heavy stock removal, 3 to 5 mm for primer surfacer and paint. The smaller the orbit, the finer the scratch pattern – with 5 mm, one machine covers almost everything from filler to keying.

Why film or foam instead of paper in the fine grits?

From about P800, film is better: it is uniformly thick, does not tear and handles water, so the scratch pattern is more even. On foam (P1500 to P3000) the disc follows curves and does not sand through on edges as quickly.

How many sanding discs do I need for one panel?

For a wing or a door, allow about two to four discs per grit – more for filler, because it clogs the disc faster. A disc is spent when it stops cutting or starts smearing, not only when it looks worn.

Still unsure?

The abrasive finder asks about your machine and goal – the material is already set – and tells you the product and grit.

Find abrasives for Car & paint →