Skip to content
KORNDEX – Home

All products

The whole range: abrasives, accessories, machines and sets – filter by grit, size, application, product type and machine.

Not sure what you need? To the abrasive finder →

Products – results

  • Masking tape 110 °C

    KORNDEX
    25 mm
    Width
    €5.90

    €0.12 / m · incl. VAT, plus shipping

  • Car paint starter set

    KORNDEXSTARTER SETKORNDEX
    Bestseller
    P120–P600
    Grit
    150 mm
    Diameter
    60 PRO CUT 150 discs
    Contents
    €69.90

    incl. VAT, plus shipping

  • Finish set for high gloss

    KORNDEXFINISH SETKORNDEX
    P1000–P2000
    Grit
    30 discs, 25 sheets
    Contents
    €59.90

    incl. VAT, plus shipping

  • Hand sanding block 70 × 198

    KORNDEX
    70 × 198 mm
    Dimensions
    €14.90

    incl. VAT, plus shipping

  • Wood starter set

    KORNDEXSTARTER SETKORNDEX
    P80–P240
    Grit
    40 PRO CUT 150 discs, 25 PRO STRIP strips
    Contents
    €49.90

    incl. VAT, plus shipping

  • Soft interface pad

    KORNDEX
    125 mm
    Diameter
    €8.90

    incl. VAT, plus shipping

  • KORNDEX EX 150

    KORNDEX EX 150 with extraction hose on the workbench, with P120, P240 and P400 sanding discs in front
    New
    150 mm
    Diameter
    €149.00

    incl. VAT, plus shipping

  • PRO CUT 125

    P180KORNDEX
    P60–P400
    Grit
    125 mm
    Diameter
    50 pcs
    Contents
    €19.90

    €0.40 / pc · incl. VAT, plus shipping

  • PRO CUT 150

    P240KORNDEX
    Bestseller
    P80–P600
    Grit
    150 mm
    Diameter
    50 pcs
    Contents
    €24.90

    €0.50 / pc · incl. VAT, plus shipping

  • PRO FILM 150

    P600KORNDEX
    Bestseller
    P240–P1500
    Grit
    150 mm
    Diameter
    10 pcs
    Contents
    €15.90

    €1.59 / pc · incl. VAT, plus shipping

  • PRO FLEECE

    KORNDEX
    152 × 229 mm
    Dimensions
    10 pcs
    Contents
    very fine (grey)
    Type
    €14.90

    €1.49 / pc · incl. VAT, plus shipping

  • PRO NET 150

    P180KORNDEX
    Bestseller
    P80–P400
    Grit
    150 mm
    Diameter
    50 pcs
    Contents
    €24.90

    €0.50 / pc · incl. VAT, plus shipping

  • PRO ROLL 115

    P180KORNDEX
    P80–P400
    Grit
    115 mm × 25 m
    Dimensions
    €34.90

    €1.40 / m · incl. VAT, plus shipping

  • PRO SHEET 230 × 280 wet

    P800KORNDEX
    P400–P2000
    Grit
    230 × 280 mm
    Dimensions
    25 pcs
    Contents
    €19.90

    €0.80 / pc · incl. VAT, plus shipping

  • PRO STRIP 70 × 420

    P180KORNDEX
    P80–P400
    Grit
    70 × 420 mm
    Dimensions
    25 pcs
    Contents
    €22.90

    €0.92 / pc · incl. VAT, plus shipping

  • Guide coat powder

    GUIDEKORNDEX
    100 g cartridge + applicator
    Contents
    €24.90

    €249.00 / kg · incl. VAT, plus shipping

  • Hook-and-loop backing pad

    KORNDEX
    125 mm
    Diameter
    soft
    Type
    €18.60

    incl. VAT, plus shipping

  • SOFT FINISH

    P800KORNDEX
    Bestseller
    P400–P2000
    Grit
    150 mm
    Diameter
    10 pcs
    Contents
    €14.90

    €1.49 / pc · incl. VAT, plus shipping

  • FFP2 dust mask

    KORNDEX
    10 pcs
    Contents
    €12.90

    incl. VAT, plus shipping

FAQ

Questions about the products

Abrasives, accessories, a machine or a set – where do I start?

If you have a project ahead of you, the easiest start is a set: it contains the whole grit sequence from the first pass to the finished surface. If you already know what’s missing, filter by grit, size or machine. Accessories such as backing pads and interface pads depend on the diameter of your machine.

Which grit do I need?

Coarse (P24–P80) removes material, medium (P100–P180) shapes and levels, fine (P220–P400) smooths and prepares, very fine (P500–P1000) mattes paint, and ultra-fine (P1200 and up) is the finish before polishing. The grit guide explains every step; the abrasive finder tells you the grit for your project.

Grit guide →Abrasive finder →

Will the discs fit my random orbital sander?

Yes, if the diameter (125 or 150 mm) and the hook-and-loop fixing match. The multi-hole pattern fits any hole layout. Every product page lists under “Technical details” which machines the product is made for.

Machines →Abrasives →

Are there volume discounts?

Pack sizes are tiered: the bigger the pack, the lower the price per piece. Workshops, paint shops and businesses with regular demand get their own terms through KORNDEX Business – apply for a trade account and we’ll get back to you.

KORNDEX Business →

On shipping, invoices and returns: general shopping questions →