Skip to content
KORNDEX – Home

Search

14 products for “P400 paint”

Recognised: Grit P400

Does this match your problem?

Pigtails and arcs in the surface
Small, even arcs, usually only visible under raking light or after painting.
Scratches from the coarse grit are still there
Individual straight scratches, clearly deeper than the rest of the scratch pattern – guide coat stays in them.
The filler repair shows through
An edge you can feel with the flat of your hand before you see it – after painting it shows as a shadow.

Products

  • PRO CUT 150

    P400KORNDEX
    Bestseller
    P80–P600
    Grit
    150 mm
    Diameter
    50 pcs
    Contents
    €24.90

    €0.50 / pc · incl. VAT, plus shipping

  • PRO FILM 150

    P400KORNDEX
    Bestseller
    P240–P1500
    Grit
    150 mm
    Diameter
    10 pcs
    Contents
    €15.90

    €1.59 / pc · incl. VAT, plus shipping

  • PRO NET 150

    P400KORNDEX
    Bestseller
    P80–P400
    Grit
    150 mm
    Diameter
    50 pcs
    Contents
    €24.90

    €0.50 / pc · incl. VAT, plus shipping

  • SOFT FINISH

    P400KORNDEX
    Bestseller
    P400–P2000
    Grit
    150 mm
    Diameter
    10 pcs
    Contents
    €14.90

    €1.49 / pc · incl. VAT, plus shipping

  • PRO CUT 125

    P400KORNDEX
    P60–P400
    Grit
    125 mm
    Diameter
    50 pcs
    Contents
    €19.90

    €0.40 / pc · incl. VAT, plus shipping

  • PRO ROLL 115

    P400KORNDEX
    P80–P400
    Grit
    115 mm × 25 m
    Dimensions
    €34.90

    €1.40 / m · incl. VAT, plus shipping

  • PRO SHEET 230 × 280 wet

    P400KORNDEX
    P400–P2000
    Grit
    230 × 280 mm
    Dimensions
    25 pcs
    Contents
    €19.90

    €0.80 / pc · incl. VAT, plus shipping

  • PRO STRIP 70 × 420

    P400KORNDEX
    P80–P400
    Grit
    70 × 420 mm
    Dimensions
    25 pcs
    Contents
    €22.90

    €0.92 / pc · incl. VAT, plus shipping

  • Car paint starter set

    KORNDEXSTARTER SETKORNDEX
    Bestseller
    P120–P600
    Grit
    150 mm
    Diameter
    60 PRO CUT 150 discs
    Contents
    €69.90

    incl. VAT, plus shipping

  • Masking tape 110 °C

    KORNDEX
    25 mm
    Width
    €5.90

    €0.12 / m · incl. VAT, plus shipping

  • Finish set for high gloss

    KORNDEXFINISH SETKORNDEX
    P1000–P2000
    Grit
    30 discs, 25 sheets
    Contents
    €59.90

    incl. VAT, plus shipping

  • KORNDEX EX 150

    KORNDEX EX 150 with extraction hose on the workbench, with P120, P240 and P400 sanding discs in front
    New
    150 mm
    Diameter
    €149.00

    incl. VAT, plus shipping

  • PRO FLEECE

    KORNDEX
    152 × 229 mm
    Dimensions
    10 pcs
    Contents
    very fine (grey)
    Type
    €14.90

    €1.49 / pc · incl. VAT, plus shipping

  • Guide coat powder

    GUIDEKORNDEX
    100 g cartridge + applicator
    Contents
    €24.90

    €249.00 / kg · incl. VAT, plus shipping

In the glossary

Paint run (sag)
Paint that has run down a vertical surface because too much was applied at once. Once fully cured, level it locally with P1500 to P2000 wet and polish.

Pages